ABB tworzy partnerstwo z Covariant w celu stworzenia robotów dla e-commerce

ABB nawiązało współpracę z amerykańskim start-upem z segmentu AI (sztuczna inteligencja) o nazwie Covariant, aby wprowadzić na rynek technologie robotyki obsługujące -ecommerce, zaczynając od autonomicznych systemów do realizacji zamówień magazynowych.

Ich wspólną wizją jest projektowanie i wdrażanie robotów, pracujących w oparciu o sztuczną inteligencję, które będą współpracować z ludźmi. Podczas wspólnej pracy roboty mają poprawiać swoje możliwości ucząc się i ulepszając podczas wykonywania swoich zadań.

Roboty dla e-biznesu

Pracownicy firmy ABB widzą bardzo duży potencjał w handlu elektronicznym. Rosnące volumeny paczek, które każdego dnia są przesyłane na całym świecie stwarzają bardzo duże możliwości do automatyzacji magazynu.

Sektor już dziś ma problemy ze znalezieniem i zatrzymaniem pracowników do zadań związanych z kompletacją i pakowaniem. Te prace są zwykle żmudne, ciężkie fizycznie i nisko opłacane stąd duża rotacja kadry, która zwiększa koszty operacji logistycznych.

Chociaż roboty doskonale nadają się do powtarzalnych zadań, do tej pory brakowało inteligencji do zidentyfikowania i obsługi dziesiątek tysięcy ciągle zmieniających się produktów spotykanych w typowych dynamicznych operacjach magazynowych. Wkrótce ma się to zmienić

ABB tworzy konkurs dla strat-upów AI

W ubiegłym roku ABB ogłosiło globalny konkurs, aby ocenić, w jaki sposób 20 firm wykorzystujących technologię AI rozwiązałoby 26 rzeczywistych wyzwań związanych z kompletacją, pakowaniem i sortowaniem. Celem było ustalenie, czy sztuczna inteligencja jest wystarczająco dojrzała, aby uwolnić potencjał robotyki i automatyzacji w tym segmencie. Roboty magazynowe to niezwykle ciekawe zagadnienie. Covariant był jedynym konkurentem, którego oprogramowanie mogło rozpoznawać różne elementy bez potrzeby jakiejkolwiek formy interwencji człowieka.

ABB szukało również partnera technologicznego, z którym mogłyby wspólnie opracowywać systemy sztucznej inteligencji, które byłyby w stanie wspierać autonomiczną obsługę materiałów, umożliwiając robotom obsługę wielu różnych przedmiotów.

Oprogramowanie Covariant Brain AI dla robotów magazynowych

Oprogramowanie Covariant Brain AI pozwala robotom widzieć, rozumować i działać w prawdziwym świecie, wykonując zadania, które byłyby zbyt złożone i zróżnicowane dla robotów tradycyjnie programowanych. Oprogramowanie umożliwia robotom dostosowanie się do nowych zadań metodą prób i błędów, poszerzając w ten sposób zakres obiektów, które mogą wybrać.

„Nasze partnerstwo z Covariant wpisuje się w naszą strategię ekspansji w nowych sektorach wzrostu, takich jak dystrybucja i handel elektroniczny oraz zwiększa potencjał skalowania w tych dziedzinach”, wyjaśnia Sami Atiya, prezes firmy ABB

Automatyzacja logistyki. Technologia ABB i Covariant AI

Połączona technologia ABB i Covariant AI została już przyjęta przez holenderską firmę Active Ants, która świadczy usługi realizacji handlu elektronicznego dla firm internetowych.

Covariant współpracuje również z austriackim dostawcą systemów intralogistycznych, Knapp, w celu wdrożenia i wprowadzenia na rynek zaawansowanych technologii robotyki AI. Wspólnie opracowali już kilka systemów, w tym robota zaprojektowanego do wysokowydajnych jednoczęściowych kompletacji. Maszyna, nazywana robot Pick-It-Easy, jest już używana w kilku lokalizacjach w Ameryce Północnej i Europie, w tym w niemieckiej hurtowni elektrycznej Obeta, w pobliżu Berlina.

„Sztuczna inteligencja będzie decydującą cechą magazynu przyszłości, mającą wpływ na wszystkie aspekty działalności i fundamentalnie zmieniającą sposób prowadzenia działalności”, mówi Jusuf Buzimkic, starszy wiceprezes inżynierii Knapp

Dodaje, że roboty Pick-It-Easy mogą obsługiwać nieograniczoną liczbę typów SKU i trudne przedmioty, takie jak torebki foliowe, przedmioty przezroczyste i opakowania typu blister. Uczy się także wybierać nowe obiekty, których nigdy wcześniej nie widział i poprawia się z czasem.