Dlaczego automatyzacja przemysłu jest tak ważna ?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa, przypomina nam o znaczeniu maksymalizacji wydajności oraz zmniejszenia ryzyka przestojów i kosztów operacyjnych dla optymalnego wzrostu i zysku przedsiębiorstwa. Wiele osób inaczej patrzy również na kwestię automatyzacji produkcji, nawet w obliczu panującej zarazy. Inteligentna produkcja i automatyzacja przemysłu pomagają we wszystkich tych obszarach, wypełniając również coraz większą lukę w brakach kadrowych. Oprócz produkcji towarów, technologię cyfrową można zastosować także do innowacji produktów, czy planowania i logistyki łańcucha dostaw. Wiele firm zainwestowało już w automatyzację produkcji i chętnie dzieli się swoją wiedzą. Dzięki temu inne firmy wykorzystują te wysiłki i przenoszą procesy na nowy poziom.

Tworzenie inteligentnego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Ludzie współpracujący z technologią przemysłu 4.0, będą polegać przede wszystkim na urządzeniach, analizie danych i przejrzystej łączności. Celem będzie oczywiście zwiększenie wydajności i przezwyciężenia niedoborów spowodowanych zmieniającym się rynkiem pracy i zawahaniami na giełdzie. Wzrost liczby emerytów i pracownicy z niżu demograficznego, ustępują miejsca nowemu pokoleniu pracowników – tych, którzy wychowali się w erze cyfrowej i oczekują, że technologia pomoże im w wykonywaniu pracy. Oznacza to, że choć automatyzacja przemysłu koncentruje się na maszynie, musi być również bardziej ukierunkowana na użytkownika.

W tym nowym, inteligentnym środowisku pracy, zapewnia się większą kontrolę nad przedsiębiorstwem. Maszyny i zasoby produkcyjne są integrowane z programami zarządzającymi, np. typu CRM. Systemy ujednolicające wprowadzą bardziej elastyczną, wydajną i ostatecznie bardziej opłacalną produkcję.

Jak rozpocząć maksymalizację produkcji poprzez jej automatyzację ?

Ten rodzaj operacji wymaga posiadania solidnej infrastruktury danych, po to, aby zbudować wysoce wydajne systemy, łączące park maszynowy, z systemem zarządzającym danego przedsiębiorstwa. Tworzenie infrastruktury danych zaczyna się od oprzyrządowania, zapewnienia telemetrii i podłączenia różnych systemów. Spójny model obejmujący systemy, zapewni analitykę danych o wyższej wartości, umożliwiającą kontrolę na poziomie przedsiębiorstwa i kontekst, którego celem będzie uzyskania znaczących informacji.

Przed dokonaniem takich inwestycji technologicznych, firmy powinny określić czynniki biznesowe. Załóżmy, że organizacja chce zwiększyć swoje możliwości produkcyjne, aby zaspokoić większy popyt. Zwiększenie produktywności i wielkości operacyjnej, przy wykorzystaniu dostępnych aktywów bieżących, może wymagać taktycznego działania operacyjnego, związanego z mieszaniem produktów i czasem przestoju. Należy sobie w tym momencie zadać pytania. Czy określone aktywa w tym procesie spowalniają ogólną skuteczność? Jakie oprogramowanie lub technologię można zintegrować z tymi produktami i jaki jest obecny ślad technologiczny w celu zwiększenia dostępności?

Rozszerzony doradca operatora EcoStruxure firmy Schneider Electric to inteligentne narzędzie, które pomaga odpowiedzieć na te pytania. Pozwala on firmom na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów, poprzez wirtualną konserwację i natychmiastową diagnostykę związaną z problemami systemowymi.

Z punktu widzenia produkcji, niektóre branże są dalej od transformacji cyfrowej i automatyzacji przemysłu niż inne, więc rozmowa powinna opierać się na dojrzałości segmentu i wymaganiach biznesowych. Małe wdrożenia są idealne na początek, ponieważ mamy możliwość nauki na własnych błędach. Zwrot z inwestycji w krótkim okresie jest bowiem tak samo ważny, jak długoterminowa transformacja. Producenci powinni robić to krok po kroku.

Jeśli istniejąca operacja jest wystarczająco dojrzała, należy skoncentrować się na automatyzacji poprzez jeszcze większą transformację cyfrową. Rozkwit w przyszłości będzie zależeć przynajmniej od utrzymania, a jeszcze lepiej, zwiększenia inwestycji w infrastrukturę cyfrową. Im bardziej zaawansowane wdrożenia, tym łatwiej producent może zareagować i dostosować się do złożonego krajobrazu roku 2020.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy zakład produkcyjny powinien być wystarczająco sprawny, aby zmieniać produktywność w opłacalny sposób. Część tej elastyczności dotyczy infrastruktury fizycznej, ale znacznie więcej dotyczy infrastruktury danych.

W czasach niepewności gospodarczej, spowodowanej destrukcyjnymi skutkami ceł i wojen handlowych, światowymi kryzysami zdrowotnymi i rosnącą luką umiejętności, producenci potrzebują technologii cyfrowej, aby pozostać konkurencyjnymi. Dlatego właśnie automatyzacja przemysłu jest tak ważna.