Integrator robotów przemysłowych wywiad

Katalogtechniczny: Opowiedz mi trochę o swojej firmie. Jaki jest główny cel działalności ?

Marcin Budziński: Workbot.pl koncentruje się na automatyzacji procesów takich jak zrobotyzowane spawanie, pakowanie, nakładanie powłok, klejenie, cięcie, obsługa maszyn i paletyzowanie dla różnych branż. Naszym celem jest znalezienie sposobów na utrzymanie konkurencyjności polskich producentów poprzez integrację rozwiązań z zakresu robotyki, które maksymalizują wydajność procesów produkcyjnych. Dziś misja ta jest niezwykle ważna, ponieważ jest to sposób na powstrzymanie zakładów produkcyjnych przenoszenia produkcji poza granicę Polski. W globalizacji niskie koszty produkcji oraz wysoka jakość wyrobów są niezwykle ważne do zachowania konkurencyjności.

KT: Podaj przykład ambitnej aplikacji, która Ci zaimponowała.

Marcin Budziński: Znam wiele bardzo ciekawych rozwiązań, gdzie przemysłowe zastosowanie robotów dało doskonałe efekty. Ostatnio bardzo ciekawe wdrożenie dotyczy w pełni zautomatyzowanego, warstwowego systemu budowania, paletyzacji i usuwania palet, który został zaprojektowany i zintegrowany dla producenta produktów mlecznych.

System składał się z 5 robotów do transportu materiałów M-10ia, są to roboty do przenoszenia skrzyń do obszarów budowy warstwowej oraz 2 robotów do paletyzowania FANUC M-410iB 140H.

Istnieje 6 obszarów budowy warstwowej z dwoma robotami paletyzującymi zbierającymi gotowe warstwy. Duża prędkość i elastyczność M-410 pozwoliła dwóm robotom na układanie pełnych warstw na 3 lokalizacjach paletyzacji każda.

Skanowanie i sortowanie kartonów schodzących z przenośnika wejściowego odbywa się w oparciu o zaprogramowaną orientację, co pozwala na zbudowanie kompletnej warstwy produktu. Strategicznie rozmieszczone terminale HMI śledzą wejścia i budują obszary zliczające progresję warstw w każdej z 6 stacji budujących oraz ostrzegające pracowników, jeśli w systemie wystąpią jakiekolwiek błędy, co pozwala producentowi szybko reagować i rozwiązywać problemy.

System ten nie tylko zwiększył ogólną wydajność firmy, ale również uchronił pracowników przed koniecznością spędzania długich godzin w bardzo zimnym środowisku pracy.

stanowisko do automatycznej paletyzacjiKT: Jakie są główne branże, w których pracują roboty przemysłowe ?

Marcin Budziński: Robot Przemysłowy workbot.pl może skutecznie pracować dla firm z branży spożywczej i produkcji napojów, tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, przetwórstwa, produkcji oraz przemysłu płyt i arkuszy blachy. Tak na prawdę obecny rozwój technologii spowodował, że roboty przemysłowe mogą pracować w różnorodnym zakresie. Ciekawą opcją są również roboty używane, które coraz częściej integrowane są u mniejszych producentów.

KT: Jaka jest twoja wizja firmy?

Marcin Budziński: Robotyka staje się coraz bardziej przystępna cenowo, a małe firmy zaczynają dostrzegać, że robot przemysłowy włączony do ich procesu, pozwala im być jeszcze bardziej konkurencyjnymi i utrzymać się na coraz bardziej wymagającym rynku. Integrator robotów Workbot.pl chce pomóc tym firmom poprzez wykorzystanie innowacji w celu opracowania bardziej ekonomicznych, elastycznych systemów zrobotyzowanych, które spełniają ich potrzeby. Nie ma nic fajniejszego niż dobrze przeprowadzona integracja, która daje firmom wymierne efekty.