Jak poprawić wydajność zautomatyzowanych procesów spawalniczych

Zrobotyzowana automatyzacja spawania zwiększa produktywność i jakość spawania w różnorodnych aplikacjach. To duża inwestycja w operacje automatyzujące spawanie, a firmy oczekują wielkich zysków.

Ważne jest, aby zoptymalizować działanie zrobotyzowanych systemów spawalniczych tak, aby uzyskać jak największy zwrot z inwestycji w automatyzację. Ale właściwie jak można poprawić wydajność spawania zrobotyzowanego?

Znaczenie konserwacji zapobiegawczej

Najważniejszym aspektem maksymalizacji zwrotu z inwestycji i optymalizacji wydajności spawania, jest regularna konserwacja zapobiegawcza we wszystkich systemach robotycznych. Aktywne rozwiązywanie drobnych problemów, zanim staną się poważnymi problemami, oszczędza czas i pieniądze.

Konserwacja zapobiegawcza zmniejsza nieplanowane przestoje i koszty związane z koniecznością wyłączenia produkcji. Zmniejsza to również potrzebę kosztownych napraw i wymiany sprzętu.

Trzy proste sposoby poprawy wydajności spawania zrobotyzowanego

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić najwyższą wydajność procesów spawania zrobotyzowanego, ale następujące są jednymi z najważniejszych.

Monitoruj podawanie drutu

Wkładka, która jest zbyt krótka, szczególnie w przypadku drutów o małej średnicy, może powodować składanie z przodu i prowadzić do złego podawania drutu i wypalania. Może się to zdarzyć również przy zbyt dużym przegubie uchwytu spawalniczego. Monitoruj podawanie drutu lub użyj sprężynowego systemu wkładki, aby zapewnić prawidłowe podawanie drutu i spawanie.

Wydłuż żywotność końcówki kontaktowej

Upewnij się, że używasz odpowiedniego rozmiaru drutu dla danej średnicy końcówki stykowej – w przeciwnym razie drut może utknąć w końcówce i spowodować wypalenie. Regularnie czyść również końcówkę kontaktową czystym, sprężonym powietrzem, aby uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń i rozprysków. Jeśli to możliwe, użyj obracających się końcówek kontaktowych, aby jeszcze bardziej wydłużyć żywotność i obniżyć koszty.

Wybierz odpowiednie materiały eksploatacyjne

Wybór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych może pomóc uniknąć poważnych problemów na drodze. Na przykład w robotycznym spawaniu MIG, gdzie materiały eksploatacyjne odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu prądu elektrycznego do drutu spawalniczego i gazu osłonowego do jeziorka spawalniczego, niewłaściwy materiał eksploatacyjny może powodować awarie rozruchu łuku i wypalanie się końcówki styku.

Jak poprawić wydajność zautomatyzowanych procesów spawalniczych

To tylko kilka z wielu rzeczy, które możesz zrobić, aby ulepszyć zautomatyzowane procesy spawania. Konserwacja zapobiegawcza pomaga zoptymalizować wydajność spawania zrobotyzowanego i zmaksymalizować zwrot z inwestycji w automatyzację.