Jak roboty pomagają w walce z COVID-19

Wraz z nowym zagrożeniem dla ludzkości i społeczeństwa związanym z COVID-19, konieczne stały się drastyczne środki. Jednym z takich środków jest zatrudnienie robotów w walce z tym śmiertelnym wirusem.

Wirus COVID-19 jest „nowy”, więc ludzie nie mają na niego odporności. Stwarza to możliwość zarażenia każdego, kto jest na nią narażony, co prowadzi do skrajnej choroby, a nawet śmierci. Przy tak wysokim wskaźniku infekcji, jednym z głównych środowisk narażenia są placówki medyczne, a jedną z głównych społeczności infekcji są ludzie, którzy pomagają innym chorym – lekarze, personel medyczny, ratownicy medyczni i inni pracownicy szpitali i służby zdrowia.

Jak roboty mogą pomóc w zmniejszeniu ilości zarażeń wśród personelu medycznego ?

Przykładem może być na przykład zmniejszenie liczby interakcji z chorymi pacjentami. To tutaj roboty mogą mieć duży wpływ. Zamiast ryzykować personelem medycznym w miejscach przyjmowania, roboty mogą być wykorzystywane do skanowania pacjentów z potencjalnymi objawami, niezależnie od tego, czy jest to wysoka temperatura, czy kaszel. Roboty mobilne mogą być również używane zamiast lekarzy. do rutynowych obserwacji, takich jak kontrola temperatury. Roboty są również wykorzystywane do wydawania leków, co co znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem pielęgniarek i pielęgniarzy. Podsumowując, użycie robotów pozwala lekarzom i pielęgniarkom skuteczniej wykonywać obowiązki o najwyższym priorytecie, tam gdzie ich umiejętności i zdolności są najbardziej potrzebne. Roboty zwiększają również możliwości placówek medycznych, w których się znajdują, jednocześnie zmniejszając ryzyko dla pracujących tam osób.

Jakie zadania mogą wykonywać roboty w walce z koronawirusem ?

W placówkach medycznych jest wiele drobnych zadań, z których większość jest pomijana, a duża część z nich obejmuje narażenie na infekcje. Odbiór śmieci, sprzątanie sal chorych i dezynfekcja powierzchni, dystrybucja leków i dostarczanie posiłków to tylko niektóre z tych zadań, które mogą być efektywnie wykonywane przez roboty, zmniejszając ryzyko, na jakie narażeni są pracownicy medyczni. Uwolnienie personelu od niektórych z tych zadań, nie tylko zwiększa zdolność placówki medycznej do leczenia większej liczby pacjentów, ale także pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo, że jeden z tych pracowników sam zostanie pacjentem. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, roboty mogą wykonywać te zadania, jednocześnie zapobiegając przenoszeniu zarazy między pacjentami, a pracownikami placówki.

Obiekty medyczne są siedliskiem przenoszenia infekcji, szczególnie takich jak COVID-19. Roboty wykonujące zadania, które normalnie narażałyby pracowników na infekcje, znacznie poprawiają nie tylko możliwości placówki, ale znacznie zmniejszają ryzyko zarówno dla pracowników, jak i pacjentów. Robotyczni pomocnicy szpitali, mogą znacznie poprawić naszą zdolność do walki i wyeliminować to zagrożenie dla naszych przyjaciół i rodzin.