Jak wybrać dobre miejsce dla sprężarki

Zazwyczaj sprężarki powietrza były umieszczane z dala od obszaru produkcji ze względu na ich głośną pracę. Jednak nowoczesne sprężarki są znacznie cichsze i mogą być umieszczone znacznie bliżej od poprzednich lub nawet na samej hali produkcyjnej. Firmy powinny pamiętać, że miejsce oraz sposób w jaki instalowane są sprężarki w ich obiektach znacząco wpływa na skuteczność całego układu.

Wpływ środowiska pracy na działanie kompresora

W wiele miejscach, w których pracują sprężarki, występuje wysokie stężeniem unoszących się w powietrzu pyłów i innych zanieczyszczeń, które są efektem ubocznym samego procesu produkcyjnego. Cząsteczki te mogą blokować ważne części sprężarki, takie jak chłodnica i filtry wlotowe. Co więcej, proces sprężania sprawia, że ​​zanieczyszczenia są bardziej skoncentrowane, co może znacznie obniżyć jakość sprężonego powietrza.

Sprężarki rotacyjne łopatkowe radzą sobie lepiej niż sprężarki śrubowe w wielu agresywnych środowiskach. Głównie dzięki większej tolerancji na zanieczyszczenia. Niemniej jednak nadal najlepszą praktyką jest unikanie lokalizacji z nadmiernymi zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu, takich jak obszary załadunku i rozładunku.

Właściwe zabezpieczenie sprężarki w wydzielonym pomieszczeniu


Jeśli sprężarka musi być zainstalowana w zamkniętym pomieszczeniu, w którym jedynym sposobem wentylacji jest wycięcie otworu w ścianie, należy rozważyć montaż żaluzji chroniących sprężarkę i powietrze wlotowe przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu. Zimą w temperaturach ujemnych sprężarka może się nie uruchomić. Jeśli temperatura oleju spadnie poniżej progu minimalnego, wtedy mogą być problemy z włączeniem kompresora w niskich temperaturach. Tak więc, na pewno w takich miejscach należy zainstalować grzejniki lub inne źródła ciepła.

Bezolejowa sprężarka spiralna Ingersoll Rand

Odpowiednia wentylacja i odzysk ciepła kompresora

Sprężarki powietrza podczas pracy poruszają znaczną ilością powietrza w otoczeniu. Słabo wentylowany obszar pracy spowodowałby, że sprężarka działałaby niepotrzebnie w gorącym środowisku, co skutkowałoby zmniejszoną wydajnością, częstszymi pracami serwisowymi i ostatecznie skracałoby żywotność.

Inną kwestią jaka warto brać pod uwagę to ciepło. Do 95% mocy sprężarki jest rozładowywane w postaci ciepła. Zazwyczaj 80% tego ciepła odpadowego można odzyskać. Dlatego warto go używać do ogrzewania pomieszczeń. Stosowane są również bardziej efektywnie sposoby jak podgrzewania wody technologicznej, którą można wykorzystać do procesu produkcyjnego, ogrzewania lub do celów sanitarnych.

Ważną zaletą wykorzystania ciepła do celów sanitarnych jest to, że zapotrzebowanie występuje przez cały rok. Stąd skutecznie można to ciepło zagospodarować. Natomiast zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń ma charakter sezonowy, co należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu wartości i metody zagospodarowania odzyskanego ciepła.

Wydajność systemów sprężonego powietrza

Odległość między sprężarką a miejscem, w którym wykorzystywane jest sprężone powietrze, może mieć ważne implikacje pod względem wydajności systemu. Nadmierne długości i niepotrzebne zgięcia w systemie rur i węży mogą mieć związek z obniżoną wydajnością całego systemu. Tam, gdzie nie da się uniknąć zakrętów, należy stosować odpowiednio wygięte elementy, ponieważ zmniejszają one straty ciśnienia.

Można również zaprojektować kompaktowe rurociągi w celu uwzględnienia zmian w układzie hali produkcyjnej w przyszłości. Można zastosować prawidłowo zaprojektowany system, aby odcinki rurociągu można było odizolować w celu modyfikacji bez zakłócania działania całego układu.

Zobacz także

One thought on “Jak wybrać dobre miejsce dla sprężarki

Możliwość komentowania została wyłączona.