Jakie są rodzaje gwintów

Przed zakupem części i akcesoriów do maszyn i urządzeń ważne jest, aby zidentyfikować konkretny rodzaj gwintu, którego potrzebujesz. Wybór odpowiedniego rodzaju gwintu zapewni optymalną kompatybilność ze sprzętem. Dzięki właściwemu wyborowi będziesz mieć pewność, że Twoje połączenie jest szczelne i trwałe.

Na pierwszy rzut oka gwinty mogą wyglądać podobnie. Ale przyjrzyj się bliżej, a zauważysz bardzo subtelne różnice. Niewielkie różnice sprawiają, że określone rodzaje gwintów można skutecznie wkręcić w ten sam rodzaj. Na przykład gwinty metryczne nie są zgodne z gwintami NPT ze względu na ich różne kąty, kształty i podziałki gwintu.

Opracowaliśmy prosty przewodnik po gwintach, który krok po kroku pokaże Ci jak szybko sprawdzić rodzaje gwintów. Aby dowiedzieć się jaki gwint ma zakucie, śruba, złącze itd. potrzebne Ci będzie kilka przedmiotów.

Czym mierzymy gwinty ? Zobacz jak zmierzyć gwint.

Suwmiarka jest przydatnym narzędziem, które mierzy zewnętrzną średnicę gwintu zewnętrznego i wewnętrzną średnicę gwintu wewnętrznego. Użycie suwmiarki zapewni najdokładniejsze pomiary. Suwmiarki mogą być dodatkowo wyposażone w cyfrowy wyświetlacz, który ułatwi odczyt. Suwmiarki elektroniczne są coraz popularniejsze.

suwmiarka

Gwintomierz nazywany również niekiedy miernik gwintu. W przypadku gwintów to narzędzie mierzy odległość między gwintami. Taki grzebień może być użyty do pomiaru zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych gwintów.

gwintomierz

Jakie są gwinty najpopularniejsze na świecie

Na całym świecie najczęściej można spotkać kilka rodzajów zunifikowanych gwintów. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia odpowiedni dobór konkretnego rozwiązania. Najpowszechniej używane gwinty mozna również dopasować pod kątem zastosowania.

Zwłaszcza w przypadku naprawy starych i zużytych podzespołów identyfikacja gwintów może nie być łatwa. W takiej sytuacji ważne jest również doświadczenie.

Gwinty NPT / NPTF

Taki rodzaj gwintu jest najczęściej używany w Ameryce Północnej. Poznasz go po stożkowej średnicy zewnętrznej i wewnętrznej. Często nazywane są jako gwinty samouszczelniające . Podczas dokręcania boki ściskają się, tworząc szczelne połączenie. W wymagających sytuacjach zaleca się stosowanie taśmy PTFE lub innej taśmy uszczelniającej, aby zapewnić całkowicie szczelne połączenie.

Powszechnie używane rozmiary to: 1/8, ¼, 3/8, ½, ¾, 1, 1 ¼, 1 ½ i 2 cale. Można je znaleźć na rurach i złączkach używanych przez większość dostawców w USA. Rozmiary mniejsze niż 1/8 cala są czasami używane do sprężonego powietrza, natomiast rozmiary większe niż 2 cale są mniej powszechne, głównie dlatego, że w przypadku tych większych rozmiarów częściej stosuje się inne metody łączenia.

Calowe gwinty BSP – standard brytyjski

Jest to standardowy rodzaj gwintu, który został przyjęty na całym świecie do łączenia i uszczelniania końców rur. Można go spotkać w całej Europie. Istnieją dwa rodzaje wątków BSP – BSPP i BSPT. BSPP odnosi się do gwintów równoległych lub prostych. Tymczasem BSPT odnosi się do gwintów stożkowych.

Gwinty BSP są mierzone w wymiarach calowych, takich jak 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 itd. Równoległe gwinty BSP zwykle uszczelniają się poprzez fazowanie 30 ° na gwincie zewnętrznym do stożka 30 ° wewnątrz gwintu wewnętrznego

jakie są rodzaje gwintów

Gwinty SAE z oringiem

Gwinty proste SAE są w stanie dobrze uszczelnić połączenie dzięki zastosowaniu o-ringu „O”. Jest to wysoce niezawodny rodzaj połączenia, dlatego można je nazwać jako gwinty wielokrotnego użytku. Podczas gdy niektóre typy gwintów wymagają, aby gwinty końcówki męskiej i żeńskiej zgniatały się razem, aby utworzyć uszczelnienie, o-ring w tej wersji zapobiega temu.

Te gwinty są powszechnie stosowane w chłodnictwie, motoryzacji i aplikacjach niskociśnieniowych.

Gwinty Metryczne

Bardzo popularne w Polsce. Ma cylindryczną średnicę wewnętrzną i zewnętrzną oznaczoną w milimetrach. Drobny stożek metrycznego gwintu stożkowego pozwala na najlepsze możliwe przenoszenie siły. W tym wypadku ważny jest skok gwintu, który pomaga zidentyfikować jego rozmiar. Powszechne jest oznaczanie metrycznych gwintów z dużą literą M oraz wskazanie ich nominalnej średnicy zewnętrznej i ich skoku:

Rozmiar M x skok