Łożyska ślizgowe „Smart” z czujnikiem zużycia

Niemiecki firma Igus, która specjalizuje się w inżynierii tworzyw sztucznych opracował inteligentne łożysko ślizgowe, które monitoruje i ostrzega przed zużyciem, umożliwiając użytkownikom odpowiednie planowanie prac konserwacyjnych, napraw i wymiany części.

Inteligentne łożyska z tworzywa iglidur są przeznaczone do stosowania w trudno dostępnych miejscach. Łożyska ślizgowe smart doskonale nadają się do zastosowań, w których nie planuje się regularnej konserwacji.

Inteligentne łożysko ślizgowe

Łożyska ślizgowe często muszą wytrzymywać znaczne obciążenia i pracę w niekorzystnych warunkach takich jak pył ścierny, wysokie prędkości obrotowe lub kontakt ze środkami chemicznymi. Aby umożliwić we właściwym czasie wskazanie stopnia zużycia takich łożysk ślizgowych, firma Igus opracowała teraz pierwsze na świecie inteligentne łożysko z tworzywa iglidur.

Łożyska SMART składa się z dwóch głównych elementów: wewnętrznego, bezsmarowego tworzywa sztucznego; i zewnętrznej części z ochronną powłoką polimerową. Czujnik zamontowany między nimi mierzy zużycie.

Łożyska mogą wykrywać defekty przed ich wystąpieniem, dzięki czemu można:

– uniknąć przestojów,

– zwiększyć dostępność maszyn

– ograniczyć koszty awarii.

Zaplanowane przeglądy konserwacyjne stają się niepotrzebne. Eliminuje to sytuacje, w której maszyny nie pracują mimo tego, że łożyska nie wymagają żadnych prac lub wymiany na nowe.

Nowoczesne łożyska, które ostrzegają przed awarią dają gwarancję stabilnej pracy

Jak działają inteligentne łożyska ślizgowe smart ? Dane, które przekazuje łożysko może być wykorzystywane na różne sposoby. Dla przykładu można je wykorzystać do informowania operatora o zużyciu za pomocą lampki ostrzegawczej.

W przypadku aplikacji wysokiej klasy dane mogą być przesyłane do systemu sterowania, który analizuje je i przekazuje wyniki, za pośrednictwem modułu komunikacyjnego icom, do interfejsu internetowego, umożliwiając wykorzystanie informacji do planowania działań naprawczych i konserwacyjnych.

Łożysko ślizgowe firmy Igus wyprzedzeniem wykrywa zużycie w ekstremalnie wymagających aplikacjach i wysyła do użytkownika sygnał w odpowiednim czasie, jeśli łożysko grozi awarią.

„Opracowaliśmy inteligentny iglidur do trudno dostępnych punktów łożyskowych i do zastosowań, w których nie planowano regularnych interwałów konserwacji” informuje Stefan Loockmann-Rittich, z Igus GmbH

Gdzie znajdują zastosowanie bezobsługowe łożyska ślizgowe

Nowoczesne łożyska ślizgowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Bez względu na gałąź gospodarki stosowanie inteligentnych łożysk przynosi wiele wymiernych korzyści. Kiedy stosujemy łożyska ślizgowe smart możemy być pewni, że praktycznie nie zaskoczy nas żadna awaria. Ma to duże znaczenia zwłaszcza w miejscach gdzie koszty przerwy w pracy i wymiany podzespołów są bardzo duże.

Takie nowoczesne rozwiązania mogą być wykorzystywane na przykład na zaawansowanych wysokowydajnych liniach produkcyjnych, w turbinach wiatrowych, przemyśle wydobywczym, a nawet w rolnictwie precyzyjnym.

Jaki materiał na łożyska ślizgowe

Wiele osób zastanawia się jakie są najlepsze materiały na łożyska ślizgowe ? W tym miejscu warto rozważyć Iglidur, który zaliczyć można do zaawansowanych tworzyw sztucznych o bardzo dobrych parametrach użytkowych.

Zaletą tego materiału jest między innymi niska waga, duża odporność na ścieranie oraz dobra stabilność wymiarowa. Wszystko to sprawia, że inteligentne łożyska ślizgowe smart są produktem wartym zainteresowania. Sprzedaż inteligentnych łożysk ślizgowych z całą pewnością będzie szybko wzrastała.

Zdjęcie pochodzi z Igus

Zobacz również inne nowoczesne czujniki i sterowniki przemysłowe