Roboty Pick and Place

Roboty typu „podnieś i umieść” są powszechnie stosowane w nowoczesnych środowiskach produkcyjnych. Dzięki zastosowaniu robotów tego typu cały proces pobierania części lub przedmiotów i umieszczania ich w innych lokalizacjach zostaje znacznie przyspieszony. Automatyzacja tego procesu pomaga zwiększyć tempo produkcji. Roboty Pick and Place obsługują powtarzające się zadania, dzięki czemu pracownicy mogą poświęcić więcej czasu na inne zadania.

robot pick and place

Jak działają roboty Pick and Place.

Zazwyczaj zamontowane są na stabilnym stojaku oraz ustawione w taki sposób, aby dotrzeć do różnych obszarów w celu wykonania pracy. Używają zaawansowanych systemów wizyjnych do identyfikowania, chwytania i przenoszenia obiektów z jednego miejsca na drugie. Roboty Pick and Place mogą być konfigurowane z różnymi opcjami oprzyrządowania na końcu ramienia do stosowania w różnych czynnościach, jak np. montaż, pakowanie, sortowanie itp. Roboty typu „podnieś i umieść” mogą być używane do podnoszenia określonych przedmiotów i umieszczania ich w pudełku do pakowania lub mogą być używane do podnoszenia części potrzebnych do złożenia i przeniesienia ich do następnej lokalizacji.

Rodzaje robotów typu Pick and Place

Istnieje kilka rodzajów robotów typu Pick and Place, w tym:

  • Robotic Arm – Ramiona Robota są najczęstszym rodzajem robotów typu pick and place. 5-osiowy robot ramienia może być używany do standardowych aplikacji typu „podnieś i umieść”, w których obiekty są podnoszone i przenoszone w inne miejsca na jednej płaszczyźnie. Robot z 6-osiowym ramieniem robota służy do bardziej złożonych zastosowań, na przykład gdy obiekty muszą zostać skręcone lub ponownie ustawione przed umieszczeniem w innym miejscu.
  • Robot Kartezjański – Podobnie jak 6-osiowe ramię robotyczne, roboty kartezjańskie potrafią działać wielu płaszczyznach. Roboty te poruszają się w trzech osiach ortogonalnych (X, Y i Z) przy użyciu współrzędnych kartezjańskich. Mogą być budowane z dowolnym rodzajem siłownika liniowego i kilkoma rodzajami mechanizmów napędowych, takich jak mechanizmy pasowe, kulkowe lub śrubowe. Zazwyczaj mają lepszą dokładność pozycjonowania w porównaniu do 6-osiowych ramion robotycznych.
  • Delta – Często używana w aplikacjach, w których roboty grupują elementy a następnie układają je w określonym schemacie do montażu lub umieszczają pojemnikach. Roboty Delta mają zaawansowane technologie widzenia, które pozwalają im rozróżniać rozmiary, kształty i kolory. Istnieje kilka konfiguracji robotów Delta, ale większość ma trzy ramiona, które działają w czterech osiach. Mają ciężkie silniki przymocowane do ramy, a lekkie ramiona są połączone prętami łączącymi ze złączami na obu końcach każdego ramienia (zazwyczaj przeguby kulowe), aby umożliwić swobodne poruszanie się.
  • Fast Pick – Roboty szybkiego pobierania są idealne do stosowania w aplikacjach o średniej i dużej objętości z jednostkami SKU o dużej prędkości. Szybkie roboty zbierające w pełni automatyzują proces kompletowania, uwalniając ludzką siłę roboczą do skupienia się na czynnościach bardziej skomplikowanych. Roboty fast pick idealnie sprawdzą się również w takich czynnościach jak dodawanie próbek lub artykułów promocyjnych do zamówień.
  • Roboty współpracujące – są to coboty wspomagające pracę ludzi, poprzez wskazywanie lokalizacji lub monitorowanie poszczególnych etapów realizacji wyznaczonego zadania. Dzięki optymalizacji tras w czasie rzeczywistym oraz wspomaganiu pracowników w zadaniach, roboty współpracujące pomagają pracować wydajniej.

Zastosowania robotów Pick and Place

Roboty typu „podnieś i umieść” najczęściej używane są w produkcji, ale można je również wykorzystać w czynnościach takich jak pakowanie, kompletowanie bądź nadzorowanie. Oto kilka najczęściej spotykanych zastosowań dla robotów Pick and Place oraz sposób ich użycia.

  • Montaż – Roboty Pick and Place używane w czynnościach montażowych chwytają przychodzące części z jednego miejsca, takiego jak przenośnik, i umieszczają lub mocują część na innym kawałku przedmiotu. Dwie połączone części są następnie transportowane do następnego miejsca montażu.
  • Pakowanie – Roboty Pick and Place używane w procesie pakowania chwytają przedmioty z przychodzącego źródła lub wyznaczonego obszaru i umieszczaj je w pojemniku do pakowania.
  • Sortowanie – Roboty Pick and Place używane do procesu sortowania pobierają części lub przedmioty z pojemników. Roboty tego typu zazwyczaj mają zaawansowane systemy wizyjne, które pozwalają im rozróżniać kolor, kształt i rozmiar, aby mogły wybierać odpowiednie przedmioty, nawet z pojemników zawierających losowo mieszane przedmioty. Te części lub elementy są następnie wysyłane w inne miejsce w celu montażu lub pakowania.
  • Kontrola – Roboty Pick and Place używane w celu nadzorowania procesów produkcyjnych wyposażone są w zaawansowane systemy wizyjne w celu wykrywania anomalii i usuwania wadliwych części lub przedmiotów poprzez umieszczenie ich w wyznaczonym miejscu.

Sprzedaż robotów paletyzujących prowadzi między innymi http://workbot.pl/

Korzyści z zastosowania robotów Pick and Place

Podstawowymi zaletami robotów tego typu są szybkość i precyzja. Roboty można dostosować do konkretnych wymagań produkcyjnych i można je łatwo zaprogramować, dzięki czemu mogą być wykorzystane w wielu różnych czynnościach. Choć konstrukcje różnią się, roboty typu pick and place są często małe i lekkie, co czyni je idealnymi do zastosowania w miejscach, w których przestrzeń jest ograniczona.

Roboty Pick and Place pomagają zwiększyć wydajność, wspomagając procesy kompletowania i pakowania w przestrzeniach magazynowych. Dzięki czemu szybko można zaobserwować zwrot kosztów z inwestycji. Zarówno roboty zbierające jak i pakujące zwalniają pracowników i operatorów z monotonnej, powtarzalnej pracy, co zwiększa produktywność, jednocześnie zmniejszając obciążenie fizyczne pracowników, które zwykle wynika z wykonywania tego rodzaju zadań.

Materiały media i zdjęcia pochodzą od Producenta