Rola robotów współpracujących w przemyśle 5.0

Od wielu lat cel branży produkcyjnej jest prosty – stworzyć inteligentne, zautomatyzowane systemy produkcji, które kładą nacisk na komunikację cyfrową i gromadzenie danych w celu ciągłej optymalizacji.

Ten model produkcji jest znany jako Przemysł 4.0, który jest tak naprawdę ogólnym pojęciem, skupiającym różne rzeczy, takie jak systemy cyberfizyczne, przetwarzanie w chmurze, przetwarzanie poznawcze i sztuczna inteligencja.

Może jednak obok tego istnieć jeszcze lepszy system – taki, który podkreśla robotykę współpracy i ceni wkład ludzi.

Czym jest przemysł 5.0 ?

W przeciwieństwie do Przemysłu 4.0, Przemysł 5.0 ma na celu przywrócenie ludzkiego charakteru w rozwoju i produkcji. W przemyśle 5.0 chodzi o zapewnienie operatorom takich korzyści, jak precyzja techniczna i możliwości podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ta zdolność ludzi do wykonywania trudnych lub pracochłonnych zadań ze względną łatwością pozwoli na wprowadzenie wyższego stopnia kontroli i możliwość zindywidualizowania każdej fazy produkcji.

Zalety modelu Przemysłu 5.0 obejmują większy potencjał dostosowywania, który w przeciwieństwie do zautomatyzowanych systemów Przemysłu 4.0, pozwoli na większe tworzenie miejsc pracy. Nie tylko praca, ale długoterminowe kariery o wysokiej wartości. Pozwól robotom robić nudne, niebezpieczne i brudne rzeczy, a ludziom robić kreatywne i interesujące. Role te, nazywane „nowymi kołnierzykami”, nie wymagają 4-letniego dyplomu, ale wymagają znacznych umiejętności technicznych i miękkich. Z pewnością będą one przyszłością produkcji.

Roboty współpracujące w Przemyśle 5.0

Podczas gdy Przemysł 4.0 koncentrował się głównie na zapewnieniu spójności jakości, przepływu i gromadzenia danych, Przemysł 5.0, mimo że nadal koncentruje się na tych celach, kładzie większy nacisk na wysoko wykwalifikowanych ludzi i roboty współpracujące przy tworzeniu zindywidualizowanych produktów, od smartfony do samochodów dla klienta.

W przemyśle 4.0 ludzie i roboty pracowały niezależnie. Być może pracowali na tej samej linii produkcyjnej, ale istniały wyraźne rozgraniczenia między miejscem pracy robota a miejscem pracy człowieka.
W przypadku Przemysłu 5.0, opis ten staje się bardziej ryzykowny, gdy ludzie i roboty zaczynają pracować obok siebie, a nawet razem. Tego rodzaju roboty są znane jako roboty współpracujące i wykonują wymagane zadania związane z podnoszeniem ciężarów i zapewnianiem spójności, podczas gdy wykwalifikowany człowiek zapewni umiejętności poznawcze rzemieślnika.

Coboty mogą zmieniają więc relacje między człowiekiem, a maszyną w kontekście produkcji. W wybranych aplikacjach są bardziej praktyczne niż roboty przemysłowe https://sprzedazrobotow.pl/

Ludzki wkład w proces produkcyjny

Jednym z najważniejszych implikacji współpracy robotów i Przemysłu 5.0 jest potrzeba wkładu człowieka wykraczającego poza obecne iteracje. Coboty pozwalają ludziom i robotom współpracować przy tym samym zadaniu. Na przykład robot może zgrubnie wyszlifować drewno przeznaczone do produkcji mebli, podczas gdy człowiek udoskonala pracę i przeprowadza kontrolę jakości na miejscu.

Współpracujące roboty i przemysł 5.0 to nowa era robotyki i produkcji.