Szybkozłącza hydrauliczne, łatwe i szybkie w użyciu

Nowoczesne szybkozłącza hydrauliczne zapewniają szybki i łatwy sposób podłączania i odłączania przewodów bez użycia narzędzi. Takie rozwiązanie poprawia wydajność, przyspiesza serwisowanie i zapobiega wyciekom. Występują w wielu różnych typach i są stosowane w różnych branżach.

Właściwy wybór szybkozłączy

Niezależnie od tego, czy wybierasz szybkozłącza do naprawy sprzętu, czy też rozważasz ich wykorzystanie na etapie prac projektowych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Produkty te zwykle mają kilka elementów na ścieżce płynu, dlatego często mają większe spadki ciśnienia niż prostsze złącza. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że łącznik zapewni wymaganą wydajność przepływu odpowiednią dla konkretnej aplikacji. Podobnie sprawa ma się z maksymalnym ciśnieniem roboczym. Przed wyborem konkretnego modelu upewnij się, że określone szybkozłącze hydrauliczne może stabilnie pracować w konkretnym miejscu.

Podczas podejmowania decyzji należy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące jego oczekiwanej wydajności. Te pytania koncentrują się nie tylko na ciśnieniu, ale także na płynnym medium tzn. jaki płyn przepłynie przez złącze? Ważna jest charakterystyka płynu – lepkość, korozyjność itp.
kolejne pytania dotyczące płynu to temperatura pracy (wysoka, niska lub zmienność temperatur) i prędkości przepływu.

Z jakiego materiału produkowane są szybkozłącza suchoodcinające

Bardzo ważną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę to materiał z jakiego wykonane jest szybkozłącze. Materiał wybiera się pod konkretne warunki pracy takie jak wilgotność, kontakt ze środkami chemicznymi, temperatura maksymalna i minimalna.

Najczęściej można spotkać:

  • szybkozłącza ze stali zwykłej
  • szybkozłącza ze stali nierdzewnej
  • szybkozłącza mosiężne
  • szybkozłącza z elastomerów, VITON

Przy wyborze warto również zdecydować czy złącze potrzebuje mechanizmu odcinającego na jednym lub obu końcach, czy potrzebny jest mechanizm odcinający oraz jakie rodzaje rur lub węże hydrauliczne będą używane.

szybkozłącze hydrauliczne

Zobacz jakie są rodzaje szybkozłączy

Najczęściej stosowane typy szybkozłączy obejmują 3 podstawowe grupy, które są najbardziej popularne. Zaliczamy do nich wersje zatrzaskowe, gwintowane i niezatrzaskowe.

Szybkozłącza zatrzaskowe (znane również jako kulkowe) są najczęściej wykorzystywaną wersją. Zawierają sprężynowy mechanizm zatrzasku kulowego, który automatycznie blokuje obie połówki, gdy są one zsuwane razem. Kiedy tuleja zwalniająca zostanie odciągnięta, wewnętrzne i zewnętrzne końce szybko się rozłączają. Ta funkcja jest prosta w obsłudze i stanowi wielką zaletę w aplikacjach wymagających częstych połączeń i rozłączeń. Takie szybkozłącze można bez problemu odłączyć jedną ręką.

Szybkozłącze suchoodcinające jest stosowane w sytuacji, gdy wymagany poziom uszczelnienia wykracza poza to, co mogą zapewnić inne modele. Zapewniają, że zawory odcinające na wewnętrznych i zewnętrznych końcach złącza są całkowicie zamknięte przed rozłączeniem. Ponadto obie połówki odłącznika tworzą uszczelkę przed otwarciem zaworów odcinających podczas odłączania.

Dlaczego warto wybrać szybkozłącza

Jeśli wąż lub rura w danym zastosowaniu będzie podłączany i odłączany częściej niż raz w tygodniu, warto rozważyć zastosowanie szybkozłączy, które znacząco ułatwią i przyspieszą pracę.

Wiele szybkozłączy jest precyzyjnie zaprojektowanych do konkretnych zastosowań co z jednej strony daje duży wybór, ale z drugiej może przysporzyć kłopot w wyborze odpowiedniego modelu. Szerokie wykorzystywanie szybkozłączy w maszynach przemysłowych, rolniczych, leśnych czy budowlanych bardzo spopularyzowało te produkty.

Dobrym przykładem na skuteczność tych produktów mogą być stanowiska testowe. W takich miejscach szybkozłącza eliminują wąskie gardła, skracając czas potrzebny do przetestowania wielu produktów. Wystarczy szybkie naciśnięcie / pociągnięcie, aby zmienić testowany produkt. W przeciwieństwie do tego, czas testowania gwałtownie wzrósłby, gdyby technicy musieli podłączyć się do systemów za pomocą złączek i klucza do każdej procedury testowej.

One thought on “Szybkozłącza hydrauliczne, łatwe i szybkie w użyciu

Możliwość komentowania została wyłączona.