Twardościomierz

Pomiar twardości może odbywać na kilkoma różnymi metodami. Najpopularniejsze sposoby pomiaru twardości to przede wszystkim Rockwell, Super Rockwell, Brinell, Vickers, Micro Vickers. Poszczególne twardościomierze różnią się siłą nacisku. Za pomocą tych urządzeń można zmierzyć parametry różnego rodzaju materiałów. Dostępne są twardościomierze do metalu, gumy czy tworzyw sztucznych.

W poszczególnych modelach możliwy jest odczyt cyfrowy lub analogowy. W tej grupie produktów możemy wyodrębnić modele, które do swojej pracy wymagają komputera, oraz takie, które maja wbudowany ekran dotykowy, za pomocą którego dokonywane są wszystkie prace. Natomiast podstawowy podział tych urządzeń może wynikać z miejsca dokonywania pomiaru, w tym zakresie rozróżniamy urządzenia stacjonarne i przenośne.

twardościomierz przenośny

Twardościomierze przenośne

To lekkie i mobilne urządzenia. Umożliwiają dokonanie pomiaru w dowolnym miejscu. Ze względu na mały rozmiar oraz niską wagę łatwo je przenosić w dowolne miejsce. Dokonywanie pomiarów tym twardościomierzem nie sprawia problemów nawet mniej zaawansowanym pracownikom. To urządzenie można wykorzystywać na działach produkcji, serwisach oraz w laboratoriach.

Warto zapamiętać, że każdy twardościomierz ręczny powinien charakteryzować się:

  • niezawodnością i trwałością,
  • szerokim zakresem pomiarów,
  • dobrym czasem pracy akumulatora,
  • intuicyjną obsługą,
  • wysoką dokładnością pomiarów.

Twardościomierze tego typu umożliwiają dokonywanie pomiarów w miejscach trudno dostępnych. Doskonale sprawdzają się w pomiarach już zainstalowanych elementów, których demontaż i ponowny montaż sprawiają wiele kłopotu i zajmują dużo czasu. Tymi urządzeniami można robić pomiary twardości takich materiałów jak stal i staliwo, stal narzędziowa, stal nierdzewna, odlewane stopy aluminium, żeliwo, miedź, brąz czy mosiądz.

twardościomierz stacjonarny

Twardościomierz stacjonarny

Te modele wyróżniają się na tle wariantów przenośnych dużym obszarem badawczym. Dzięki temu umożliwiają pomiar przedmiotów większych gabarytów. W tej grupie najpopularniejsze są:

  • twardościomierz Rockwell
  • twardościomierz Micro Vickers
  • twardościomierz Brinell

Warto zwrócić uwagę, że funkcjonalność tych urządzeń pozwala mierzyć różne skale twardości, HV, HK, HRA, HRB, HRC, HRD, HRF, HRG, HR15T, HR30T, HR45T, HR15N, HR30N, HR45N, HS, HB, HBS. Natomiast do pomiaru miękkich materiałów takich jak elastomery, winyl, guma, skóra, pvc, guma silikonowa, poliester, ABS, nylon, poliuretan, kevlar, akryl, drewno, polistyren służy twardościomierz typu Shore.

Wybór konkretnego modelu twardościomierza uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju materiałów jakie będą poddawane próbą.

Najpopularniejsze metody badania twardości

Wiele osób zadaje sobie pytanie jaką metodą przeprowadzić badanie twardości. Poniżej zamieszczamy , krótką charakterystykę każdej z nich.

Metoda Vickersa

Umożliwia przeprowadzenie badania przy dowolnym nacisku pomiarowym. Stąd można uznać ją za najpopularniejszy sposób. Jeżeli bierzemy pod uwagę badania pod naciskiem niższym niż 9,807 N, to w tym zakresie można wykonywać je na szerokim polu różnorodnych zastosowań.

Metody Rockwelle oraz Super Rockwella

Badanie prowadzone jest w 3 etapach. Na początku do badanego przedmiotu należy przyłożyć wgłębnik diamentowy lub wgłębnik kulisty. Wykonuje się w ten sposób nacisk wstępny. Dalej dokonywany jest właściwy nacisk pomiarowy, a w trzecim kroku wraca się do nacisku wstępnego. W przypadku pomiaru metodą Rockwella wykorzystuje się obciążenie wstępne 98 N, natomiast w przypadku Super Rockwella 29,4 N.

Ile kosztuje twardościomierz ?

Aby sprawdzić cennik tych urządzeń warto skontaktować się z wybranym dostawcom. Urządzenia pomiarowe to zwykle bardzo precyzyjne rozwiązania, na których wartość wpływa wiele zmiennych elementów.

Cena twardościomierza uzależniona jest w pierwszej kolejności ok konkretnego modelu, metody pomiarowej oraz specyfikacji technicznej samego urządzenia. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że przy zakupie tego rodzaju urządzenia cena nie powinna odgrywać najważniejszego kryterium przy wyborze oferty. Warto rozpatrywać ja w połączeniu z innymi warunkami handlowymi.

Sprzedaż twardościomierzy wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia. Warto zwrócić na to uwagę na etapie rozpatrywania ofert różnych firm.