W jaki sposób szybkozłącza mogą poprawić bezpieczeństwo użytkowania przewodów ?

Bezpieczeństwo węży hydraulicznych i pneumatycznych można zapewnić za pomocą szybkozłączek lub złączy. Szybkozłącza hydrauliczne zapewniają stabilne łączenie i rozłączanie między przewodami hydraulicznymi, a wyposażeniem, do którego są mocowane. Szybkozłącza są stosowane zarówno w aplikacjach hydraulicznych, jak i pneumatycznych. Zostały zaprojektowane do łatwej i szybkiej pracy ręcznej, która daje możliwość szybkiej reakcji bez specjalistycznego oprzyrządowania.

Szybkozłącza i złączki XJ firmy CEJN

Szybkozłącza serii XJ firmy CEJN posiadają dodatkową blokadę bezpieczeństwa, która zapewnia dodatkową ochronę przed mimowolnym rozłączeniem. W aplikacjach hydraulicznych o bardzo wysokim ciśnieniu wyciek lub przypadkowe rozłączenie węży hydraulicznych może spowodować poważne obrażenia ciała lub uszkodzenie maszyn. W zastosowaniach pneumatycznych sprężone powietrze stanowi duże zagrożenie dla zdrowia pracowników.

szybkozłącza hydrauliczne CEJN

Złącza z tuleją jednokierunkową, które umożliwiają szybkie rozłączenie przewodów przy zamontowanym urządzeniu. Szybkozłącza dwukierunkowe umożliwiają rozłączanie jedną ręką. W konstrukcjach dwukierunkowych skręcenie i pociągnięcie dwóch końców przerywa połączenie.

Jednym z najczęstszych wariantów jest konstrukcja z płaską powierzchnią, która jest dostępna w wersji jako złącza push-to-connect, gwintowanej lub wkręcanej. Złącza z płaską powierzchnią zapewniają duży przepływ i niski spadek ciśnienia, a ich funkcja blokowania tulei zmniejsza ryzyko przypadkowego połączenia, eliminując ryzyko wycieku i rozlania.

Szybkozłącza hydrauliczne kulkowe zawierają kulki sprężynowe umieszczone we wnękach złącza, które ułatwiają wykonanie połączenia. Można je rozłączyć jedną ręką.

Miniaturowe szybkozłącza suchoodcinające Beswick

W przypadku agresywnych mediów należy stosować podukty, które gwarantują pracę bez ryzyka wycieków. Złącza bezzatrzaskowe są szeroko stosowane w aplikacjach medycznych , w których często występują częste wymiany podzespołów. Złącza bagnetowe mają dwie wtyczki, które są włączane i blokowane przez wykonanie ćwierć obrotu, aby wepchnąć męski koniec do gniazda żeńskiego. Odłączanie i separacja są takie same, ale w przeciwnym kierunku.

miniaturowe złącza suchodcinające

Upewnij się również, że szybkozłącza są wykonane z odpowiedniego materiału, który może stabilnie współpracować z przesyłanym medium.

Niektórzy producenci na swoich szybkozłączach oznaczają czerwony pierścień, który znika po całkowitym i szczelnym połączeniu końcówki żeńskiej i męskiej. Niebezpieczeństwo zranienia tryskającym olejem jest realne w przypadku hydrauliki siłowej. Dlatego szybkozłącza wysokociśnieniowe wymagają nie tylko taśmy teflonowej lub szczeliwa do gwintów. Im wyższe ciśnienie, tym silniejsze wymagane są uszczelnienia – od takich jak uszczelki metalowo gumowe i miedziane.

Jak zapobiegać awariom węży i szybkozłączy ?

Aby uniknąć nieplanowanych awarii, należy przeprowadzać regularne kontrole i konserwację w celu sprawdzenia zużycia i uszkodzeń. Taki proces należy powtarzać regularnie i dotyczy on zarówno rzeczy takich jak przegląd i serwis przewodów hydraulicznych, ale również szybkozłączy.

Tylko regularnie sprawdzane podzespołu układów hydraulicznych zapewnią stabilną pracę maszyn i urządzeń, a co najważniejsze bezpieczeństwo pracowników.

Z pewnością są to rzeczy na, których nie wolno oszczędzać czasu i pieniędzy. Z całą pewnością odpowiedniej jakości szybkozłącza to długa i bezpieczna praca przewodów i węży pneumatycznych oraz hydraulicznych.

Zdjęcia producenta