Water Jet czy cięcie laserowe. Co wybrać ?

Wybór pomiędzy cięciem laserowym czy cięcie strumieniem wody nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Nie można powiedzieć, który z nich jest lepszy, ponieważ każdy może być bardziej odpowiedni dla różnych materiałów i zastosowań. Wybór pomiędzy cięciem laserowym i strumieniem wody będzie zatem całkowicie zależeć od realizowanych zleceń.

Aby zdecydować, która technika będzie dla Ciebie lepsza, musisz zadać sobie kilka pytań, takich jak:

    – jakiego rodzaju materiał chcesz wyciąć?
    – jaka jest jego grubość?
   – jaka tolerancja i wykończenie krawędzi są wymagane?
    – czy temperatura cięcia wpływa na efekt końcowy?

Czym różni się cięcie laserem od cięcia strumieniem wody

Cięcie laserowe polega na użyciu lasera do stopienia, wypalenia lub odparowania materiału. Podczas procesu do cięcia używana jest skupiona wiązka światła. Laser może być statyczny lub poruszać się po materiale. Wycinarki laserowe dobrze sobie radzą z materiałami o grubości od 0,12 do 0,4 i są powszechnie stosowane do cięcia płaskich blach ze stali o średniej grubości.

Waterjet wykorzystuje strumień tnący wody pod ciśnieniem, którą często miesza się z materiałem ściernym. Ta technika umożliwia cięcie szerokiej gamy materiałów, czysto, z zachowaniem tolerancji, prostopadle i z dobrym wykończeniem krawędzi.

wycinarki laserowe co2
Wycinarka laserowa

Koszt cięcia laserem, a koszt cięcia wodą

Często można spotkać się z pytaniem, która technologia jest tańsza Water Jet czy cięcie laserowe ? Wiele osób, którym nie zależy na jakości wykończenia lub dokładności, często decyduje się na cięcie laserowe, ponieważ bez wątpienia jest to najtańsza opcja w przypadku cienkich elementów. Jednak maszyny do cięcia strumieniem wody z wieloma głowicami i możliwością układania arkuszy w stos nadrabiają zaległości, a jednym bardzo ważnym czynnikiem do rozważenia jest to, że wraz ze wzrostem grubości materiału strumień wody staje się coraz bardziej opłacalny.

Koszt podzespołów i narzędzi


Gazy użyte do produkcji lasera są niedrogie, a zwiększona ilość wycinarek, które pracują w Polsce obniżyło koszty komponentów. Największym kostem pracy wycinarki laserowej jest pobór mocy przez zamianę energii elektrycznej na światło. Więc należy liczyć się z wysokimi rachunkami za energię elektryczną.

W przeciwieństwie do tego, Water Jet do cięcia strumieniem wody wymaga pewnych bardzo drogich komponentów do prawidłowego działania: pompy wysokociśnieniowe, głowicy tnącej zwykle wykonanej z kamieni szlachetnych (diamentu, szafiru) oraz drogiego materiału ściernego. Niektóre z tych elementów szybko się zużywają i wymagają częstej wymiany.

Konserwacja i prace techniczne

Lasery wymagają niewielkiego lub żadnego czyszczenia. Niewielka ilość odpadów i zanieczyszczeń powstaje w postaci pyłu, który można łatwo usunąć za pomocą prostego procesu odkurzania i filtrowania.

Natomiast cięcie strumieniem wody wymaga dużej ilości czyszczenia ze względu na zmieszanie materiałów ściernych z wodą. Odpady ścierne wymagają specjalnego usuwania (ze względu na możliwą toksyczność), co dodatkowo podnosi koszty.

wycinarka wodna Water Jet
Wycinarka wodna

Która metoda jest odpowiednia dla twojego projektu?

Cięcie laserowe jest precyzyjnym procesem, wykorzystującym precyzyjnie skupioną wiązkę wysokoenergetycznego światła do odparowania materiału. Cięcie laserem umożliwia precyzyjne cięcie precyzyjnych elementów na szerokiej gamie materiałów. W procesie cięcia laserowego powszechnie stosuje się 2 najpopularniejsze lasery: lasery CO2 i lasery światłowodowe.

Wycinarka laserowa CO2 ? Te wycinarki są to bardzo elastyczne lasery, które mogą ciąć wiele różnych rodzajów materiałów, o ile materiał nie jest zbyt „odbijający”. Wykorzystywane są jako laser do grawerowania, cięcia i wytaczania. Lasery CO2 wymagają większej mocy i ilości konserwacji niż lasery światłowodowe, ale zapewniają większą elastyczność w procesie cięcia.

Wycinarka laserowa światłowodowa – najlepsza, gdy wymagana jest wysoka szybkość i wysoka powtarzalność. Używany głównie do cięcia i wiercenia, gdy wymagana jest duża prędkość.

Co szybciej wycina Water Jet czy laser ?

Lasery są szybsze niż Water Jet i nie narażają metali na działanie wody (co może prowadzić do rdzewienia lub utleniania). Proces wycinania strumieniem wody jest lepszy w obróbce metali większych w grubości stąd w przypadku takich materiałów jest procesem wolniejszym. W przypadku wycinania cienkich metali laser jest w większości przypadków od5 do 10 razy szybszy.

Jakie materiały można ciąć laserem , a jakie materiały można ciąć strumieniem wody?

Zarówno cięcie laserowe, jak i water jet mogą ciąć metale. Cięcie laserowe jest doskonałą opcją dla metali o mniejszej grubości, zazwyczaj od 3 to 10 mm. Dlatego ta technologia zazwyczaj nie jest dobrą opcją dla grubych metali lub materiałów, takich jak szkło czy kamień itp. Natomiast wycinarki strumień wodnym mogą być wykorzystywane do produkcji elementów od 10mm to 50 mm.

Największą wadą procesu cięcia strumienia wody jest to, że nie można wyciąć niczego z materiału wrażliwego na wodę i wilgoć, takiego jak skóra, karton lub papier. Natomiast cięcie laserowe może być stosowane do cięcia materiałów wrażliwych na działanie wody. Podczas gdy lasery światłowodowe mogą być stosowane tylko do metali, lasery CO2 mogą ciąć tworzywa sztuczne, drewno.

Cięcie laserowe i cięcie strumieniem wody, jakie tolerancje ?

Cięcie laserowe oferuje większą precyzję niż cięcie strumieniem wody. Typowa szerokość wiązki laserowej wynosi około 0,005 cala, gdzie strumień wody może być bliższy 0,030 cala. Oznacza to, że każdy kąt ostry będzie wynosił 0,015 cala w przypadku wycinarki Water Jet, natomiast przy laserze promień może wynosić tylko 0,002 cala.

Chociaż obie technologie są względnie bezpieczne, cięcie laserowe jest uważane za bezpieczniejsze, ponieważ cięcie laserowe odbywa się w zamkniętej strefie, aby chronić operatora przed odbitym światłem laserowym. Dysze wodne działają w bardziej otwartym środowisku, więc jeśli wystąpi problem technologiczny, mogą wystąpić zagrożenia dla operatorów maszyn.

Water Jet czy cięcie laserowe ? Na to pytanie nie ma łatwych odpowiedzi.

Więcej na temat maszyn znajdziesz w dziale maszyny do obróbki

Zdjęcia producenta.