Wydajność sprężonego powietrza 4 kluczowe zasady

Jeśli chcesz obniżyć koszty wytwarzania sprężonego powietrza, istnieje kilka ważnych zasad, które powinieneś zastosować w swoim systemie. Postępowanie zgodnie z nimi powinno dać szansę na obniżenie kosztów działania systemu w perspektywie długoterminowej. Pozwoli także zaoszczędzić energię i zmniejszy dzięki temu CO2 w atmosferze.

Warto spojrzeć na cały proces kompleksowo gdyż takie podejście daje pewność, że możemy osiągnąć założone cele. Dostarczanie sprężonego powietrza jest bardzo kosztownym procesem. Dlatego odpowiednio wprowadzone zmiany mogą dać więcej niż zadowalające rezultaty.

1 Wydajne sprężarki zwiększają efektywność

Najważniejszą decyzją wpływającą na wydajność twojego systemu jest zakup sprzętu odpowiedniego rozmiaru, aby dopasować go do obciążenia i zapotrzebowania na sprężone powietrze.

Wiele zmieniło się na przestrzeni lat w przypadku sprężarek powietrza – teraz możesz ustawić swój system na pracę elastyczną. Pomogą w tym przemienniki częstotliwości sprężarki. Jeśli wybierzesz sprężarki o stałej prędkości do pracy podstawowej, poproś swojego dostawcę, aby pokazał ci arkusze danych, które zawierają oznaczenia poszczególnych mocy Skorzystaj z tych informacji, aby mądrze wybrać. Przed zakupem następnej sprężarki uzyskaj ocenę sprężonego powietrza, abyś mógł odpowiednio dobrać rozmiar kompresora.

2 Minimalizuj straty w układzie sprężonego powietrza

Sprężone powietrze jest bardzo drogim sposobem przesyłania energii, zwykle kosztującym około dziesięć razy więcej niż urządzenie elektryczne z napędem bezpośrednim. Tak więc zawsze mniej pewność, że każdy sprzęt zużywający sprężone powietrze jest odpowiedni i nie można uruchamiać go przez inne źródła energii. Głównymi odpadami w dowolnym systemie są układy czasowe i oczywiście wycieki. Jeśli chcesz obniżyć koszty pracy systemu, zawsze staraj się aby sprzęt był sprawny i uważaj na straty systemowe, które mogą pojawić się w dowolnym momencie. Wydajność sprężonego powietrza zależy również od szczelności całego układu.

3 Odpowiednie ciśnienie w systemie sprężonego powietrza

Wysokie ciśnienie w układzie sprężonego powietrza dwukrotnie zwiększa koszty operacyjne. Można zminimalizować straty energii, utrzymując niskie ciśnienie i zapewniając znaczne zmniejszenie strat ciśnienia w osuszaczach powietrza, filtrach, rurach, złączach i wężach dzięki odpowiedniej konstrukcji. Większość starych systemów jest przewymiarowania i na tym polu można osiągnąć ciekawe wyniki ponieważ wydajność sprężonego powietrza można poprawić. Jeśli ciśnienie na końcu systemu jest o ponad 20 psi niższe niż wartość zadana ciśnienia wylotowego ze sprężarki, prawdopodobnie masz problem z stratami ciśnienia. Optymalne systemy mają straty ciśnienia mniejsze niż 10 psi.

4 Monitoruj wydajność systemu

Jest ciekawe stare powiedzenie „nie możesz zarządzać tym, czego nie mierzysz” , które odnosi się także do sprężonego powietrza. Bardzo niewielu menedżerów może odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje twój system sprężonego powietrza?”

Koszt urządzeń do pomiaru energii i przepływu znacznie spadł na przestrzeni lat, rozważ zainstalowanie czujników. System monitorowania wydajności w sprężarkach powietrza, pomaga aby upewnić się, że Twój układ pracuje z mocą właściwą (poziom poniżej 20 kW na 100 wyprodukowanych metrów kwadratowych – uważany jest za właściwy), a poziomy strat są niskie (najlepszą praktyką jest mniej niż 10% średniego przepływu). Praca bez odpowiednich urządzeń pomiarowych jest intuicyjna i nie pozwala na dokładne monitoring i podejmowanie słusznych decyzji.

Zobacz również

One thought on “Wydajność sprężonego powietrza 4 kluczowe zasady

Możliwość komentowania została wyłączona.